Ses sistemini kurulum yaparken ki kullandığımız bağlantı aksesuarları yani hoparlör kablosu, sinyal kablosu dediğimiz RCA konnektör ler, enerji kabloları.Bir ses sistemi almaya karar verdiğiniz ve bu sistemin bağlantıların yapılıp çalıştırılması gerekiyor. Bu işlem sırasında kablonun kalitesini ve malzemenin cinsini hiç sorgulamadınızmı. Genelde sorgulanmaz sis alırken ücretsiz olarak verilen kablolar bağlantı için o anlık işini çözebilir fakat uzun vadede işinizi çözmek ve yaklaşık %20’lik ses kaybına yol açar.

Genelde yapılan hata elektrik için kullanılan 2x0,75 kesitindeki kordon kabloyu kullanarak sistem kurmaya çalışılır bu yapılan en büyük hatadır. Ses sistemi için üretilmiş kablolar diğer elektrik kablolarından içindeki kullanılan malzeme gereği çok farklıdırlar. Kablonun içindeki bakır oranı kalitesi ve dış kaplaması çok farklıdır. Siz, siz olan mutlaka ses kablosu kullanın eğer bir de bu kabloları dış ortamda kullanılacak iseniz dış mekan kabloların yapısı bile farklıdır. Kablo alırken mutlaka belirtilmelidir.

Deniz ortamında kullanılacak olan kablolarda galvaniz kaplı olması ve dış kaplamında daha kalın olması sistemin uzun ömürlü şekilde çalışmasına olanak sağlayacaktır. Aynı şekilde cihazlar arası kullanacağımız RCA konnektörler ise pres baskılı konnektörlerin üzerinin plastik kaplı olmasına özen gösterirsen hem cihaz girişlerini hem de kablonuzu korozyondan korumuş olursunuz.

Sistemin enerji kablosuna da değinecek olursak eğer birden fazla cihazı aynı enerji hattına bağlayacak isek kalın enerji kablosu kullanmamız çok önemli fazla tüketimi yapacağından dolayı ince kablolar bu yüke dayanamayacağından dolayı aşırı ısınmadan dolayı ısınıp dış kaplamasının eriyerek kabloların birbirine temas etmesiyle kısa devre ye girerek cihaza zarar verebilir hatta küçük çapta yangın bile çıkartabilir böyle bir durum kimse istemez.

 

Genelde ses sistemi satışlarında şöyle bir oranlama vardır Ses sistemi için harcamış olduğunu tutarın %10 u kadar da sistemin kabloları için harcamanız gerekir. Kablo ve uzun metrajlı kablolar için www.marinehoparlor.com sitesinden iletişimi geçip bilgi alabilirsiniz.