MARINE HOPARLÖR NEDİR?

Marine Türkçe tabiri ile tekne hoparlörü olarak ta bilinir. Marine hoparlörlerini diğer arabalarda ya da evlerimizde kullandığımız hoparlörlerden ayıran özelliği üretiminde kullanılan malzemelerin daha dayanıklı olmasıdır.

Evlerde ya da araba kullandığımız hoparlörün sürücü leri genelde kağıttan yapılır bazı hoparlörlerde de kevlar malzemede kullanılır bas reflekslerde yumuşak esnek bir malzeme kullanılır oturtulan çerçevesi de genelde metaldir bu malzemeler konulduğu yere ve ortama göre de kullanım ömrü değişir nemli bir ortamda ise hoparlör ahşap kasası şişip dağılmaya hoparlörün kendisi ise dökülmeye başlayarak sadece metal kısmı kalır ve oda paslanmaya başlar anlayacağınız nemli ortam bile hoparlörü çürütür. Düşününki siz bir de bu hoparlörü hem su hem tuz hemde güneş ışınlarına maruz bırakılan bir ortamda kullanıyorsanız vay o hoparlörün haline marine hoparlör işte tamda burada devreye giriyor.

Marine Hoparlör Nedir?

Marine hoparlörler IP66 sertifikasına sahip genelde hoparlörün kendisi ve kasası plastik malzemeden yapılan ve belirli marine testlerinden geçerek sağlamlığı belirli kuruluşlar tarafından onaylanmış olan hoparlörlerdir. Bir markadan örnek verecek olursak JL Audio markasının web sitesine girdiğinizde hoparlörlerinin üretim malzemesi olarak dış kasasının mika dolgulu plastik ve sürücülerinde ise polipropilen ismi verilen bir malzemelerden üretildiğine dair bilgi vermektedir. Şunu da belirtmek isterim ki marine hoparlörlerin sadece IP66 sertifikalı olması da marine olduğu anlamını gelmiyor şöyle açıklayacak olursam;

IP sertifikalarındaki her rakam bir anlam taşır bizim anlatacağımız sertifikada 66 rakamı tatlı suya dayanıklı olduğu anlamına gelir ve ayrıca üzerine su tutarak yıkayabilirsiniz fakat bu deniz ortamındaki tuzlu su, tuz buharı ve UV ışınları dayanıklı olduğu anlamına gelmez. İşte burada da JL AUDIO, ROCKFORD FOSGATE, CLARION gibi dünyaca bu konuda isim yapmış markalar tuz buharı tuzlu su ve uv ışınları dayanıklılık testleri yaptıklarını ve başarılı sonuç aldıklarını söylüyorlar bizde bu dediklerini yapmış olduğumuz uygulamalarda gördük test ettik gerçekten uzun yıllar renk solması, dağılma, bozulma gibi herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadık. Her marine hoparlör diyene de inanmayın çünkü birçok marine hoparlör adı altında üretilen hoparlörün 1 seneyi bile doğru dürüst çıkartamadım bozulduğuna şahit olduk. Bu sebepten dolayı her sezon hoparlör değiştirmek istemiyorsanız ve müzik dinlemeyi seviyorsanız, seviyorsunuz ki şu anda bu yazıyı okuyorsunuz mutlaka marine hoparlör konusunda ürün ve firma olarak kendini kanıtlamış bir markayı tercih etmenizi öneririz ve mutlaka bu işin satışını ve kurulumunu yapan profesyonel bayilerden satın almalısınız.