YATLARDA İNTERNET KULLANIMI

Çağımızın en büyük iletişim, ticaret, bilgi kaynağı internettir ve her an yanımızda olmasını isteriz gittiğimiz her yerde öncelikle Wifi varmı diye sorarız varsa şifresini isteriz. Bu durum tatilinizi geçirdiğiniz teknenizde de geçerlidir. Yoğun bir iş hayatınız varsa ve tatile bile çıksanız internete ihtiyaç duyuyorsanız mutlaka teknenize internet hizmeti satın almalısınız nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız ya da karar veremiyorsanız bu blog u mutlaka okuyun.

Öncelikle teknelerde internete ulaşmanın 2 yolu vardır;

1). Uydu internet

Uydu internet en pahalı ve en yavaş hıza sahip çözümdür. Cihazın kendisi için çok yüksek ücretler öderseniz ve sadece 8Mbps gibi düşük bir hıza bile aylık olarak 2.000 euro gibi minimum rakamlar ödersiniz ve hız arttırmak isterseniz bu rakam daha da yükselir. Peki bu denli pahalı bir sistem neden tercih edilir 50 mt ve üstü teknelerde bu sistem kaçınılmazdır uzun yolculuklarda herhangi bir aksilik yaşamanız durumunda ve iletişimizin olmaması durumunda bu uydu internet le haberleşmenizi yapabilir eğer yardım gerekiyorsa bu sistemi bir acil yardım sistemi olarak kullanabilirsiniz. Marka verecek olursak Epak markası Almanya üretimi olmasıyla da iyi bir markadır. 

 

2). 4G-5G Modem

Günümüzde teknelerde en yaygın olarak kullanılan internet sağlayıcı sistemidir. Bu sistemler sim kart ile çalışan PEPLINK, TELTONIKA marka gibi modemler ile sağlanır. Herhangi bir internet sağlayan firmadan internet için bir paket satın alarak kullanacağınız internettir. Bu sistem maliyeti daha uygundur. Fakat bu sistemin tek bir handikabı var açık denizlerde sinyal kayboluyor yani 9 mil açıldıktan sonra kullanılamaz hale geliyor. Bunu aşmanız belli bir mil e kadar bir yolu sinyal güçlendirici amfiler kullanarak bunu 18 mil e kadar çıkartabiliyorsunuz. Bu da tabiki extra bir maliyettir. Eğer teknenizle genellikle kıyı şeridini takip ederek gezinti yapıyorsanız ekstra bir sinyal güçlendirme anten sistemine ihtiyacınız olmaz. Spotify, You Tube gibi platformalar çok sık kullanıyorsanız sınırsız paket almanızı tavsiye ederim günde 50 GB internet bitirenlere şahit oldum.

Turkcell süperonline nin kullanıcılarına sunduğu Superbox aslında buna iyi bir çözüm yanınızda taşıyabilir istediğiniz zaman teknenize götürebilirsiniz. Tekneniz küçükse çok işe yarıyor. Fakat 20 mt ve üzeri tekneniz varsa wi-fi sinyalini dağıtmak için Access point gibi cihazlara yani wi-fi dağıtım sistemine ihtiyacınız olabilir. Bunun için profesyonel firmalardan yardım almanızı tavsiye ederim. Zahmetli bir iş çünkü. Kurulumlar ayarlamalar vs.. gibi.

 

Umarım Deniz’de internet kullanımı ile alakalı size yardımcı olabilmişimdir. İnternet ve kablosuz ağ kurulumları ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz telefon yada mail yolu ile bize ulaşabilirsiniz.